Haber & Etkinlikler

Mega kente Mega Proje “KENT ORMANI”

Mega kente Mega Proje “KENT ORMANI”

Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü tarafından imalatı yapılan, İstanbul’un Eyüpsultan İlçesi, Kemerburgaz Göktürk yolu üzerinde, Alibeyköy Barajı kuzey tarafında bulunan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanının ziyarete açılması için geri sayım başladı…

Proje kapsamında doğanın tahrip edilmeden ve doğaya uygun formlar ve malzemeler kullanılarak, mevcut mesire-orman fonksiyonlarının, güncel kullanım amacına yönelik peyzaj ve çevre düzenlemesi kapsamında işlevlendirilmesi, korunarak sahip çıkılması benimsenmiştir.
Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı Projesi´nde; Kır lokantaları, kır kahveleri, uçurtma atölyeleri, büfe, ibadethane, seyir kulesi, fauna tanıtım alanı, hayvan barınakları, bisiklet kioskları, otopark, büfe, satış birimleri ve idari binalar yer almaktadır.

Proje, ekolojik ve coğrafi veriler de dikkate alınarak, mevcut orman dokusu korunarak ve yerindeki flora ve faunaya uyum sağlayan bir tasarım anlayışı ile düzenlendi. Ayrıca 8 bin 167 ağaç, 420 bin adet çalı ve 160 bin yer örtücü dikimi gerçekleştirildi.

Proje içerisinde 3 adet 850 araçlık otopark, 250 bank, 4 bin piknik masası, 120 pergola, çocuk oyun alanları, fitnes alanları, spor sahaları ve aydınlatma direkleri tasarlandı.

1.683.426 m2 alana sahip 1. Etap çalışması tamamlanmış olup, 2. ve 3. Etap çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

Haber Tarihi: 09.07.2018

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BAĞLANTILAR